Jak vybrat trekové boty (+slovníček používaných systémů) – eobuv.cz

Jak správně vybrat trekové boty a na jakou túru s nimi vyrazit?

Jak si vybrat boty na trek? Zohledněte terén, roční období i své nohy

Kvalitní pohorky oceníte nejen během výpravy na nejvyšší vrchol Tater, ale i při výstupu na Sněžku nebo na výletě k nejbližšímu hradu či zámku.

Zatímco houbařit se vám v létě bude nejlépe v lehkých a pohodlných nízkých botách, ve frontě na výstup na Mount Everest naopak oceníte pevnou a zateplenou horolezeckou obuv. Před nákupem pohorek se hlavně zamyslete nad tím, v jakém terénu a za jakých povětrnostních podmínek je budete používat nejčastěji a podle toho zvolte správnou tuhost podrážky a vhodný střih i materiál bot.

Nízké nebo kotníkové?

Na kratších letních túrách po zpevněných a dobře udržovaných cestách dopřejte svým nohám maximum pohodlí a svobody v trekových sandálech nebo lehké nízké obuvi (odpovídá kategorii A-B). V náročném terénu a ve větších nadmořských výškách se však už neobejdete bez vyšších bot, které zabezpečí váš kotník a ochrání vaše nohy před vlhkostí a chladem.

Kůže nebo textil?

Textilní trekové boty jsou sice lehké a prodyšné, ale do náročného terénu je raději vyměňte za celokožené boty, které jsou odolnější proti mechanickému poškození i povětrnostním vlivům.

Měkká či tuhá podrážka?

Obecně lze říci, že čím náročnější terén a podmínky, tím tvrdší podrážku byste měli zvolit. Na jednodenní nenáročné treky vám postačí lehčí boty s měkkou podrážkou. Pokud se chystáte do náročnějšího nezpevněného terénu do hor, kde se můžete setkat s chůzí po sněhu, případně ledu, tak vybírejte boty s tvdrší podrážkou s drážkami pro možnost upnutí maček.

Myslete na kotníky i malíčky a palce

Vždy je důležité, aby vás boty netlačily či jste v nich neplavali. Proto si vyberte svoje číslo bot a obuv si nezapomeňte vyzkoušet.

Kategorie A

Lehké a pohodlné outdoorové boty určené pro krátké nenáročné treky s lehkým batohem na zádech. Většinou mají nízký střih a jsou vyrobeny z funkčních textilních materiálů. Protože je jejich podrážka měkká, hodí se pro chůzi po zpevněných cestách nebo udržovaných lesních stezkách. Katogorie A je ideální volba na letní dovolenou, během které plánujete chození po památkách s vycházkami do přírody.

Kategorie A/B

Tužší, ale pořád ještě pohodlné trekové boty s pevnější, lehce profilovanou podrážkou s měkkým došlapem. Mohou být vyrobené z prodyšných textilních materiálů i kůže a díky zvýšenému střihu chrání při chůzi kotník. Boty kategorie A/B jsou vhodné na jednodenní výlety v lehkém terénu a pro běžné nošení v chladnějších měsících. Na nenáročné trasy do Krkonoš nebo na lehké túry v Tatrách či Alpách jsou ideální volbou.

3F™

Systém propojení zadní části boty se šněrováním a podrážkou, díky kterému vám obuv dobře padne a nebude se vám v ní pohybovat noha ani při chůzi z kopce či do kopce.

ACTIV impact technology™

Technologie výroby podrážek, které dobře tlumí nárazy a díky vynikající přilnavosti k povrchu zajistí stabilitu i při chůzi v náročném terénu.

Aku Elica

Systém, který zaručuje pohodlnou chůzi a rovnoměrné zatížení chodidla. Základem tohoto systému je otřesy tlumící materiál a anatomicky tvarovaná podrážka s promyšleným asymetrickým vzorkem.

Cleansport NXT

Přírodní impregnace vnitřní vložky užitečnými bakteriemi, jejichž enzymy dokážou ničit škodlivé mikroorganismy způsobující zápach.

Clima Protect

Technologie využívající speciální tepelnou izolační vrstvu, která zaručuje maximální pohodlí díky vysoké prodyšnosti a odolnosti proti vodě i větru.

Climashield™

Kompromis mezi voděodolností a prodyšností, kdy je přední část boty chráněna rychleschnoucím voděodolným materiálem a zadní část je vyrobena z prodyšné textilie.

Climatherm™

Tenká, ale vysoce účinná čtyřvrstvá tepelná izolace, která spolehlivě udrží teplo uvnitř boty a zabrání vniknutí okolního studeného vzduchu.

CMP Full On Grip

Odolná podrážka s nepravidelně tvarovanými výstupky, která zajišťuje bezpečný pohyb v terénu za každého počasí.

Contagrip®

Protismyková podrážka, která přilne k terénu a poskytne maximální stabilitu i při chůzi za deštivého počasí nebo ve sněhu a ledu.

Kategorie B

Robustnější treková obuv s tvrdší podrážkou, obsázkou špičky (chrání před okopáním) a vyztuženou patou. Díky vysokému střihu dobře fixuje kotník i při chůzi na nezpevněných a kamenitých horských cestách. Může být celokožená nebo z kůže doplněnou o textilní či plastové prvky. „Béčka“ jsou vhodná na celodenní túry s batohem na zádech v lehkém až středně náročném horském terénu.

Kategorie B/C

Pevné vysoké a většinou celokožené pohorky, které stabilně fixují kotník a výborně tlumí otřesy během chůze. Díky mohutné gumové obsázce, chráněné špičce a pevné patě jsou vhodné do nezpevněného a kamenitého terénu. Hodí se na náročné celodenní treky s těžkým batohem i pro občasné použití s mačkami. Boty kategorie B/C jsou tak vhodné do větších nadmořských výšek, kde je nezaskočí náročný a nezpevněný terén.

Kategorie C

Mohutné tuhé pohorky z kůže nebo plastu s vysokým střihem, zateplením a drážkámi pro připnutí poloautomatických maček jsou určené na obtížné celodenní treky v náročném kamenitém terénu a také pro sněhovou a ledovcovou turistiku. Obsázka a vyztužená špička i pata spolehlivě ochrání nohy před otřesy a mechanickým poškozením na vysokohorských hřebenech i ve skalách a suťovištích.

Kategorie D

Bytelné horolezecké boty s tvrdou podrážkou zpevněnou kovovou výztuží, vyrobené z kůže nebo odolného plastu. Na patě i špičce mají drážky pro upnutí plně automatických maček během lezení na skalách, ledovcích či ledopádech. Díky kvalitnímu zateplení se hodí i na několikadenní pobyt v extrémně nízkých teplotách. U kategorie D počítejte s tím, že mimo skálu či ledovec v nich budete chtít ujít jen několik málo kroků a nepřáli byste je ani největšímu nepříteli.

Cordura®:

Pevná tkanina, která vyniká dlouhou životností díky své vysoké odolnosti proti roztržení, prodření a dalším typům mechanického poškození.

EVA (ethylenvinylacetát)

Lehká, ohebná a příjemně měkká tlumící pěna, která chrání nohu proti nárazům.

EVOFIT

Technologie, která ochraňuje nohy během chůze před škrábanci a odřeninami díky pružné látce, která se pohybuje společně s chodidly.

ESS

Speciální vrstva v mezipodešvi, která chrání nohu při chůzi na tvrdém povrchu nebo v nerovném terénu.

Endofit

Vnitřní vložka, která upevnění nohy na svém místě v oblasti jazyka a tím pomáhá zajistit pohodlí při chůzi v jakémkoliv terénu.

Goretex®

Vysoce kvalitní membrána odolná proti vodě i větru. Díky vysoké prodyšnosti dobře odvádí vlhkost od nohou.

Goretex® Extended Comfort

Tenčí funkční membrána vytvořená s maximálním důrazem na prodyšnost, vhodná pro intenzivní fyzickou aktivitu v méně náročných podmínkách.

Goretex® Insulated Comfort

Prodyšná a voděodolná membrána určená i pro použití v zimě a v nejnáročnějším vysokohorském prostředí.

Hydramorph™

Technologie, která účinně odvádí vlhkost ven z boty a zvyšuje její prodyšnost i pohodlí při nošení.

Hydro Perwanger Leather®

Vysoce kvalitní nepromokavá kůže z tradiční věhlasné italské koželužny Perwanger®, používaná pro výrobu odolných pohorek určených do náročného terénu.

Kinetic Fit™

Anatomicky tvarovaná vložka do bot, která poskytuje nohám oporu a ochranu při jakémkoliv pohybu.

Monowrap®

Výrobní technologie, která spočívá v zapuštění pryžové podešve do rámu z polyuretanu. Výsledkem je odolnější spojení obou částí, a tím i delší životnost podešve.

OrthoLite®

Pohodlná neklouzavá stélka z prodyšného antibakteriálního materiálu, která od nohy účinně odvádí vlhkost, dobře tlumí otřesy při nášlapu a pomáhá oddálit únavu nohou.

PTX

Vysoce odolná funkční membrána, která vaše nohy spolehlivě udrží v suchu a teple. Nepropouští do boty vlhkost zvenčí a vnitřní vlhkost odvádí ven.

Quicklace™

Pevné rychlošněrovací tkaničky, které snadno utáhnete jedním pohybem. Bezpečně udrží nohu na místě a při dlouhé chůzi či běhu nepovolí ani za špatného počasí.

SensiFit

Systém, díky kterému bota pohodlně obepíná nohu z obou stran a bezpečně ji udrží na svém místě i při vysokohorských sestupech nebo chůzi v náročném terénu.

Snake Plate™

Flexibilní vrstva ve tvaru písmene S mezi podrážkou a mezipodešví, která spolehlivě chrání nohu při chůzi v nezpevněném terénu, na kamenech a v suti.

TPU (termoplastický polyuretan)

Mimořádně pružná, ohebná a měkká pěna, která je zároveň pevná i odolná a vyniká dlouhou životností. Své vlastnosti si uchovává i za nízkých teplot.

5 NEJOBLÍBENĚJŠÍCH DESTINACÍ V ČESKÉ REPUBLICE

Krkonoše

Nejvyšší a nejnavštěvovanější hory v České republice s nádhernou a rozmanitou přírodou – to jsou Krkonoše. Již od roku 1963 má tato malá tundra ve střední Evropě status národního parku a od roku 1992 patří Krkonoše i do sítě biosferických rezervací UNESCO.

Krkonoše tvoří přirozenou horskou bariéru, na kterou naráží vlhké a chladnější vzdušné proudy od Atlantského oceánu. Ty s sebou přinášejí velké množství srážek, což má za následek náhlé změny počasí, které už překvapily nejednoho turistu. Proto je důležité mít, především v zimě, správné a kvalitní vybavení a nepodceňovat znalosti místních usedlíků, kteří krkonošskému počasí často rozumí lépe než odborné předpovědi.

České Švýcarsko

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, kterým se stal 1. 1. 2000. Najdete jej v Ústeckém kraji u hranice s Německem, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko.

Krajina je charakteristická výrazně členitým terénem, který má původ ve čtvrtohorách, kdy došlo k alpínskému vrásnění, jež zvedlo pískovcové sedimenty. Právě proto je oblast Českého Švýcarska charakteristická dominujícími pískovcovými masivy, které nemají v rámci Evropy konkurenci. Okolí je tedy plné vysokých skalních stěn a věží, plošin, převisů, skalních měst, bludišť, hřibovitých útvarů nebo stolových hor.

Jeseníky

Jeseníky jsou pohořím pokrývajícím severní část Moravy, jež bylo v roce 1969 vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí (CHKO). Pyšní se rozmanitou faunou i flórou (odtud přezdívka Botanická zahrada Česka). Mezi nejznámější vrcholy hor se řadí Praděd (1491 m n. m.), Vysoká hole (1464 m n. m. ) a Petrovy kameny (1446 m n. m.).

Pohoří tvoří kopcovitý terén vhodný jak pro rekraci, tak pro sportovní vyžití. Horská oblast je protkána tisíci kilometry dobře značených turistických stezek a cyklotras, včetně trailů. V zimním období jsou hory posety sjezdovkami a lesy upravenými běžkařskými trasami.

Kopcovitý terén Jeseníků nabízí turistické trasy všech obtížností – včetně exponovaných míst. Podle klimatického členění sem zasahuje chladná a mírně teplá oblast, nikoliv však oblast teplá. Pro Jeseníky jsou charakteristické dlouhé a drsné zimy. Na nejvyšších místech se teplota v létě nepřehoupne přes 25 °C, v zimě zde výška sněhové pokrývky dosahuje až 160 centimetrů. První sníh vrcholky hor zasype zhruba 30. listopadu a drží se zde až do 19. dubna.

Český ráj

Český ráj se nachází zhruba 100 kilometrů severovýchodně od Prahy. Snoubí se zde rozmanitost přírodních krás s historickou architekturou. Najdete zde desítky hradů, zámků a zřícenin, nacházející se v úžasné krajině plné rozlehlých skalních měst a skal.

Tato výjimečná krajina je zařazena mezi geoparky UNESCO. Český ráj je nejvyhledávanější zejména filmaři. Byly zde natočeny desítky pohádek, z nichž nejznámější je paradoxně animovaný večerníček Václava Čtvrtka O loupežníku Rumcajsovi.

Tatry

Tatry mají celkovou rozlohu 785 kilometrů čtverečních. Tři čtvrtiny hor se rozléhají na území Slovenska a jedna čtvrtina spadá do Polska. Pohoří se skládá ze Západních Tater a Východních Tater.

Nejvyšším vrcholem Slovenska je Gerlachovský štít (2 655 m n. m.) přístupný jen s průvodcem, v Polsku jsou nejvyšší horou Rysy (2 499 m n. m.), ke které mají turisté volný přístup. Tatry jsou nejvýznamnějším národním parkem Slovenska, který zároveň patří do biosférické rezervace UNESCO.

Západní Tatry jsou charakteristické mírnějším terénem, ale i zde se najde několik exponovaných míst, zejména žebříky. Vysoké Tatry svým charakterem odpovídají vysokohorské turistice s náročným terénem bohatým na nadmořská převýšení a exponované cesty.

Milovníci outdooru

A co na výběr bot a vhodných tras říkají lidé, kteří rádi chodí po horách, pracují v náročných podmínkách a jednoduše se bez kvalitní obuvi neobejdou? Na co se podle nich u bot zaměřit a kam vyrazit? Jejich názory a zkušenosti se dozvíte z následujících odpovědí.

Matěj Halouska – CzechtheWorld.com

Aneta Folberger - Deníček nastávající matky
  • - se svou přítelkyní Adrianou píše blog CzechtheWorld.com, na kterém můžete najít cestovatelské průvodce, praktické informace a tipy
  • - píší především o destinacích, ve kterých sami strávili delší dobu a poznali je více do hloubky
1. Podle čeho si vybíráš trekovou obuv? Řídíš se třeba třídami, nebo dáš na intuici?

Nejdůležitější je pro mě jednoznačně pohodlnost. Je potřeba si boty pořádně vyzkoušet. V podstatě jakékoliv jiné oblečení se dá koupit naslepo přes internet, boty ale rozhodně ne. Ne každé prostě člověku dobře padnou a i číslování velikostí je pokaždé trošku jiné. Když jsem letos vybíral nové kotníkové pohorky, chtěl jsem opravdu kvalitní. Zvolil jsem způsob, že jsem si nejdřív přečetl recenze a pak si vybrané šel vyzkoušet do obchodu. Ve finále jsem si je koupil přes e-shop, protože tam byly nejlevnější.

2. Máš nějakou technologii či vychytávku (typu Gore-Tex apod.), bez které se tvoje boty neobejdou?

Pohorky rozhodně preferuji celokožené. Jsou lidé, kteří si myslí, že kůže je zbytečně drahá a trochu snobská záležitost, nicméně odolnost kožených bot je prostě na mnohem vyšší úrovni a vyplatí se připlatit. Co se týče jednotlivých technologií, nemůžu říct, že bych měl některé, podle kterých bych vyloženě boty vybíral. Rozhodně mám ale výborné zkušenosti s protismykovou podrážkou Contagrip nebo s pevnou tkaninou Cordura. Funkční membrána podle mě není u bot zase tak důležitá jako třeba u nepromokavé bundy, ale rozhodně neuškodí.

3. Ocitl ses někdy v podmínkách, kdy jsi byl rád, že máš pořádné boty? A nebo právě naopak – litoval si, že nemáš pořádné boty?

Když jsem začal chodit do skautského oddílu (v 8 letech), nechápal jsem, proč mi rodiče koupili kotníkové pohorky. Byl jsem do té doby zvyklý jen na sportovní nízké boty. Na několikadenních putovních výpravách jsem si ale na rodiče vzpomněl a v duchu moc děkoval. Zatímco někteří kamarádi v levných nekvalitních botách trpěli všemožnými puchýři a za deště měly boty úplně promočené, já jsem se cítil v pohorkách jako v bavlnce. Kdybych měl vybrat jednu jedinou věc z vybavení, na které by se nemělo šetřit, byly by to jednoznačně boty!

4. Předpokládám, že jsi některou z našich 5 doporučených destinací už navštívil. Řekl bys nám, která je tvoje nejoblíbenější a proč?

Byl jsem několikrát ve všech těchto destinacích a všechny jsou naprosto nádherné! Jako svou srdcovku bych vybral určitě Krkonoše, protože máme skautskou chatu přímo na svahu v Herlíkovicích pod rozhlednou Žalý a od mala jsme tam jezdili klidně 5× ročně. Je to super místo nejen na sjezdovky, ale hlavně na běžky a pěší výlety. Celodenní hřebenové túře za hezkého počasí se jen tak něco nevyrovná.

Romana Fialová – instruktorka lyžování

Romana Fialová – instruktorka lyžování
  • - miluje přírodu a výlety po ČR
  • - ráda fotí, „aby ta krásná místa měla všechny zdokumentované“
1. Podle čeho si vybíráš trekkovou obuv? Řídíš se třeba třídami, nebo dáš na intuici?

Ano, vybírám si podle náročnosti terénu. Vystřídala jsem už více trekové obuvi. Zároveň nejenom, že si vybírám podle terénu a typu výletů, ale samozřejmě abych se v nich cítila pohodlně. To je také důležité.

2. Máš nějakou technologii či vychytávku (typu Gore-Tex apod.), bez které se tvoje boty neobejdou?

Ano, přímo Gore-Tex se mi osvědčil a to hlavně u oblečení. Mám ho i v pohorkách a většinou mám nohy v suchu, takže za mě dobrý.

3. Ocitla ses někdy v podmínkách, kdy jsi byla ráda, že máš pořádné boty? A nebo právě naopak – litovala si, že nemáš pořádné boty?

Samozřejmě, na mých túrách se potkávám s různými druhy terénu a také s počasím. Takže jsem vždy ráda, že mám obuv, která mi je v tomhle velkou oporou.

4. Předpokládám, že jsi některou z našich 5 doporučených destinací (Krkonoše, Jeseníky, Český ráj, České Švýcarsko, Tatry) už navštívila. Řekla bys nám, která je tvoje nejoblíbenější a proč?

České Švýcarsko je krásné. Jen bohužel je tam čím dál více turistů. Takže utíkám spíše do Krkonoš. Národní park je opravdu nádherný a myslím, že mě bude bavit už vždy. Pokaždé tam objevím něco nového. A to mě nepřestává udivovat.