Podívejte se na 10 modelů bot, které psaly historii – Eobuv.cz

10 ikonických módních bot, které lidé milovali, nenáviděli a hlavně nosili

Za 5 dekád přišlo na svět mnoho různých modelů bot. Jaké ale byly ty nejvíce ikonické, jejichž vliv v obuvnické módě často přetrvává až dodneška? Podívejte se, co se ve světě bot v předešlých dekádách událo a jaké boty se zapsaly do historie natolik, že je s oblibou nosíme dodnes.
1960s

Kozačky

Až do 60. let nikdo nevěřil, že by se nevzhledné a těžkopádné kozačky staly módní záležitostí. Ovšem nástup nových materiálů – například PVC – a jejich provedení v pestrých a metalických barvách z nich udělaly nefalšovaný kult.

Adidas Superstar

Ikonické boty s nezaměnitelnou gumovou špičkou byly z hlediska vzhledu i užitého materiálu v době svého vzniku nefalšovanou „bombou“. I dnes model Adidas Superstar patří k nejoblíbenějším botám vůbec a jeho vliv na současnou sneakers éru je neoddiskutovatelný.

60. léta: Doba boření konvencí

Jen v málokteré dekádě se mísí tolik různých vlivů a stylů jako právě v bouřlivých šedesátých letech. Člověk poprvé vstoupil na Měsíc, celý svět si podmanili The Beatles, ženy v magazínech obdivovaly Twiggy a muži se v kinech zamilovávali do Brigitte Bardot.

Díky objevu nových a levných materiálů se módní obuv proměnila v hravou záležitost dostupnou široké veřejnosti. Hitem se staly balerínky s páskem přes nárt a s plochou podrážkou, ke kterým se nosily bílé podkolenky a pochopitelně co nejkratší minisukně.

Tento look rozverné školačky potom v chladnějším období vystřídaly vysoké kozačky ve všech možných barvách – včetně stříbrné. Pánové pro sebe objevili pohodlí bot zvaných sneakers, kdy naplno udeřily úchvatné boty Adidas Superstar.

1970s

Boty na platformě

Tlusté podpatky a vysoká podrážka si našly své místo na disco scéně, kde je vesele obouvali i muži. Aby už tak excentrické boty přitahovaly ještě více pozornost, byly doplněné o třpytky, zářivé barvy a ozdobné kamínky.

Kozačky UGG

Boty z ovčí kůže byly v Austrálii a na Novém Zélandu známé už ve 20. letech, ale svůj věrný zástup fanoušků si našly až v surfařské komunitě v Americe, kam je „propašoval“ mladý Australan Brian Smith. Ten značku UGG založil v Kalifornii v roce 1978 a její boty během chviličky dosáhly masové popularity.

70. léta: Dekáda disca a zvonových kalhot

Symbolem sedmdesátek se kromě širokých límců a ještě širších zvonáčů staly boty na platformě. Čím vyšší, tím lepší. A neplatilo to rozhodně pouze pro dámskou obuv. Mnoho hudebních interpretů z té doby se díky platformám pozvedlo do nových úrovní – a to doslova. Kdo na platformách ztrácel pevnou půdu pod nohama, ten nosil sportovní tenisky nebo rovnou běžecké boty.

Ty se staly populárními díky čím dál častěji televizí přenášeným sportovním relacím, především olympijským hrám, které daly vzniknout novému fenoménu: sportovním celebritám. Od sportovních bot už byl jen krůček k hitovce 70. let: ke kolečkovým bruslím, na kterých se tenkrát jezdilo v rytmu disca. Závěrem dekády američtí surfaři objevili zase jiný kult: boty UGG z australské ovčí kůže.

1980s

Reebok Freestyles

Model Freestyle z měkké kůže spatřil světlo světa v roce 1982 jako vůbec první druh sportovní obuvi pro ženy. Tenisky nejvíce proslavila fitness hvězda Jane Fondová, která je nosila ve svých slavných video lekcích.

Zářivé lodičky a ponožky

Dámským trendem byly výrazné, vyzývavé a neobyčejně sexy lodičky. Módním výkřikem doby se ale stala jejich kombinace s neonovými ponožkami, jejichž výraznost často přebyla lodičky samotné.

80. léta: Období mrkváčů s ledvinkami

Osmdesátky nám daly spoustu nezapomenutelných, ačkoliv leckdy bizarních fenoménů: vycpávky v ramenou, netopýří rukávy, účes na fotbalistu, trvalou a oblečení ve svítivě neonových barvách. Jistě, že osmdesátky měly i své charakteristické styly bot. Ty jsou ale naštěstí nositelné a hlavně slušivé (ve většině případů) i dnes.

Vzpomeňme například kotníkové dámské tenisky Reebok Hightop, kterým dala slávu tehdejší aerobiková mánie s Jane Fondovou v čele a které se nosily prakticky ke všemu. Běžní smrtelníci, kteří zrovna neměli na nohou tenisky, si později oblíbili pohodlné mokasíny, vzhledově inspirované u původních Američanů. Jednou z mnoha zapomenutých zvláštnůstek 80. let byly také ryze dámské sandály, vyrobené z průhledného plastu, kterým se přezdívalo jellies.

1990s

Martensky

Již od 60. letech byly Martensky symbolem pro nespočet subkultur, ale až v 90. letech dosáhly masové obliby. Vysoká šněrovací kožená bota s tvrdou, žlutě prošívanou podrážkou pomáhá vyjádřit individuální módní styl i dnes.

Sandále Birkenstock

V 90. letech do té doby neznámá značka Birkenstock rozšířila svou výrobu, kdy najednou měla v nabídce k dispozici téměř 300 designových kombinací sandálů. A když k tomu ještě připočtete korkovou podrážku a stylové různorodosti, je vám asi jasné, proč si obuv Birkenstock získala obdiv celého světa.

90. léta: Čas intelektuálů a skejťáků

V devadesátkách vznikla celá řada sitcomů a seriálů, které ovlivňovaly davy svých diváků – a to nejen ve stylu oblékání. Kdo zrovna nekoukal na televizi, ten se učil skejtovat (chlapci), nebo se snažil nějakého skejťáka sbalit (dívky). Právě obliba skateboardingu vynesla ke hvězdám značky jako Vans a další výrobce pohodlných sneakers.

Ženy i dívky se po vzoru dívčích kapel obouvaly do sandálů a žabek na absurdně vysokých platformách, kdy 15 centimetrů podrážky nebylo nic mimořádného. Umírněnější pak volily minimalistické sandálkové střevíčky s tenoučkými pásky. Milovníci kontroverze, extravagance a středu pozornosti si nemohli nechat ujít kosmicky vyhlížející Moon boots. A konečně věčně nepochopení jedinci s temnou duší dali světu černočerný gothik fenomén a s ním spojené masivní vysoké boty s přezkami nebo klasické glády alias Martensky.

2000s

Baleríny

Baleríny se v historii módy již několikrát objevily, ovšem na každém rohu byly k vidění až v novém tisíciletí, aby s grácií sobě vlastní ubalancovaly stylový přechod mezi elegantní a pohodlnou obuví. Baleríny se staly skvělou módní zbraní, protože padnou ke každému stylu – od streetového až po formální.

Crocsy

Crocsy byly původně vytvořeny na zakázku jako boty na loď, aniž by se od nich očekával významnější příspěvek do světa módy. Ovšem při uvedení Crocsů na přehlídce na Floridě v roce 2002 sklidily nečekaný ohlas a celá dosavadní nabídka čítající 200 párů se okamžitě vyprodala. I dnes jsou Crocsy stále fenoménem.

První dekáda nového milénia

Čas letí jako splašený a ačkoliv se to nezdá, už je to přece jen nějaký ten pátek, co píšeme letopočet s dvojkou na začátku. V čem jsme tedy vykročili do prvního desetiletí nového milénia? Inu, muži až tak výstřední nebyli a drželi se ponejvíce nadčasového standardu v podobě sneakersů. Ženy si oproti tomu našly oblibu v kozačkách s kožešinkovým lemem nebo ve zvláštních, gladiátorských sandálech.

Oblíbené ale také byly střevíčky po vzoru řecké bohyně – tedy se šněrováním kolem lýtka. Zapomenout však nesmíme ani na jeden z největších hitů první dekády, kterým jsou baleríny s úplně plochou podrážkou. Snad neexistuje žena, která by neměla v botníku alespoň jedny. Důkazem vítězství pohodlí je pak pro mnohé další exemplář bot, zrozený po roce 2000: jsou jimi slavné a muži, ženami i dětmi zbožňované Crocsy.

Boty od roku 2010, aneb čas návratů k návratům

Módní trendy se točí v kruzích a to platí i o módě obuvnické. Na výsluní přízně se často vrací styly z let dávno minulých, jen s použitím modernějších materiálů a s větším pohodlím. Do módy se tak vrací kozačky z šedesátek, sedmdesátkové platformy, kotníčkové sportovní tenisky z 80. let i devadesátkové pohodlné nazouváky slip-ons. Těsně po roce 2010 frčely u pánských bot protáhlé a opravdu špičaté špičky. Dámy zase okouzlily kotníkové peep-toes, tedy polokozačky s otevřenou špičkou. Co nám do módy přinesou další roky? Nechme se překvapit!

Několik slov závěrem...

Vybrali jsme boty, které se dle našeho názoru staly populární. Jak jste se mohli z našeho, samozřejmě ne zcela kompletního výběru přesvědčit, za tu dobu přišla do módy celá řada bot. Některé se nesmazatelně zapsaly do historie a formují trendy dodnes, jiné se staly ukázkovým výstřelkem své doby. A co si myslíte o vybraných modelech vy? Měli jste doma některé boty, které se objevují v našem výběru?

A co na to někteří významní čeští blogeři a influenceři? Jaké typy obuvi milují a které druhy podle nich naopak byly slepou vývojovou větví? Dozvíte se z následujících rozhovorů.

Aneta Folberger - Deníček nastávající matky

Aneta Folberger - Deníček nastávající matky
  • 2. místo v soutěži Mamablogerka 2017, 2018
  • Blogerka a máma 2 dětí - Vivien a Vincenta
  • Žijící v Praze a v Bonnu
  • Pořadatelka akci Buď FIT s DNM
1. Co si myslíš o tom, kam se ubírá vývoj bot a které považuješ za „ikonické“ nebo určitým způsobem zásadní?

Přijde mi, že vývojové trendy se tak nějak točí v kruhu. Ať už je to oblečení nebo styl bot, vrací se zpátky to, co tady už bylo. Jen vždy v lehce jiné „vylepšené“ formě. Takže je vždycky jen otázkou, kam to designéři posunou. Ikonické a zásadní jsou pro mne rozhodně kecky.

2. Který typ bot naopak považuješ za šílené a nikdy by sis je neobula?

Naprostá šílenost mi přijdou „Martensky“ – jako na vojnu dobrý, ale proboha proč bych tohle měla nosit na noze?

3. V současnosti dáváš přednost spíše sneakerskám a pohodlí, nebo klidně zvolíš pořádné jehly?

Momentálně se 2 dětma je pro mne šílenost jakákoliv bota s podpatkem – dost blbě se mi v tom za nimi běhá 🙂 Ale jinak když vyrazím ven bez dětí, tak ze sebe tu dámičku na podpatku ráda udělám… nohy si ale už celkem odvykly, takže druhý den pěkně trpím 🙂

4. Vzpomeneš si na své nejoblíbenější boty, které jsi kdy měla? A pokud ano, tak které to byly?

Tak nejoblíbenějších bot se zbavuju vždycky hrozně nerada a těžce to nesu. Ale těch oblíbených bot bylo víc, takže žádné jediné, které bych opěvovala. U mne se těch bot protočí za rok spoustu.

Lenka Stříteská

Lenka Stříteská
  • Blogerka milující módu, zdravý životní styl a sport
  • Trenérka krasobruslení
  • Píše lifestylový blog The Salad by Leni
1. Co si myslíš o tom, kam se ubírá vývoj bot a které považuješ za „ikonické“ nebo určitým způsobem zásadní?

Ráda sleduju trendy a jsem zvědavá, jakým směrem se dál vývoj bude posouvat. V tomhle jsem klasická holka, co má ráda boty a „potřebuje“ jich docela dost. Kdybych měla volit jedny nějakým způsobem ikonické, byly by to asi Adidas Superstar, které si svoji oblíbenost drží několik let a určitě měly velký vliv na další sneakersky.

2. Který typ bot naopak považuješ za šílené a nikdy by sis je neobula?

V módě by se asi nemělo říkat nikdy, protože kdo ví, co bude za pár let IN. Co se mi ale opravdu nelíbí a nevzala bych si, jsou bílé lesklé kozačky.

3. V současnosti dáváš přednost spíše sneakerskám a pohodlí, nebo klidně zvolíš pořádné jehly?

Protože jsem už rok máma, v tomhle mám jasno a vede u mě pohodlí. Ale když je příležitost, nemám problém s podpatky, i když jich teď v botníku moc nemám.

4. Vzpomeneš si na své nejoblíbenější boty, které jsi kdy měla? A pokud ano, tak které to byly?

Nevím, jestli to byly opravdu ty nejoblíbenější, ale když mi rodiče koupili moje první tenisky Nike, tak jsem s nimi skoro chodila i spát, jakou jsem z nich měla radost 🙂.

Nina Řeháčková – Kuře v podvazkách

Nina Řeháčková – Kuře v podvazkách
  • Maminka dvou dětí
  • Vášnivá kuchařka milující jídlo, život, cestování, hudbu a umění
1. Co si myslíš o tom, kam se ubírá vývoj bot a které považuješ za „ikonické“ nebo určitým způsobem zásadní?

Já osobně příliš nesleduji trendy, ale spíše se zaměřuji na kvalitu, design, který mně je příjemný a v neposlední řadě i pohodlí. Mám ráda boty od tuzemských výrobců, malých firem a českých designerů. které se v poslední objevují čím dál tím více. A jsem za to ráda. Jako ikonickou obuv s přesahem a vkusem považuji střevíčky Manolo Blahnik

2. Který typ bot naopak považuješ za šílené a nikdy by sis je neobula?

Asi sandále v kombinaci s ponožkama? I když i tahle kombinace může mít styl. :-)

3. V současnosti dáváš přednost spíše sneakerskám a pohodlí, nebo klidně zvolíš pořádné jehly?

Jelikož jsem maminka dvou dětí a jsem v neustálém pohybu preferuji více pohodlí. Mám sbírku tenisek, které ráda kombinuji s džinami i šaty. Ale mám i spoustu krásných bot na vysokém podpadku a když je přiležitost, velmi ráda si je vezmu na sebe a citím se v nich příjmně a velmi žensky.

4. Vzpomeneš si na své nejoblíbenější boty, které jsi kdy měla? A pokud ano, tak které to byly?

Nevím jistě. Asi to byly celočerné conversky, které se mnou prožily neuvěřitelných několik let a svou éru zakončily před několika lety na dovolené na Bali, kde jsem je uchodila kde byly doslova na roztrhání.